اصول پرورش شترمرغ

برای شروع پرورش شترمرغ چه چیزهایی لازم است؟

قبل از شروع پرورش شترمرغ باید امکانات و مواردی را در نظر داشت که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

زمین مورد نیاز برای پرورش شترمرغ:

بر اساس نوع پرورش مد نظر که شامل شترمرغ مولد، پرورش جوجه شترمرغ، پرورش شترمرغ گوشتی و امکانات مورد نیاز برای جوجه کشی می باشد، میزان زمین مورد نظر برای پرورش شترمرغ متفاوت است. علاوه بر این باید فضاهایی را برای اتاق کارگری، اتاق استراحت و اتاق مدیریت در نظر گرفت.

یک شترمرغ نر و دو شترمرغ ماده بعنوان یک گروه نرمال شترمرغ مولد در نظر گرفته می شود اما می توان یک نر و یک ماده، یک نر و سه ماده و دو نر و سه یا بیشتر از 3 ماده را در یک گروه قرار داد. فضای مورد نیاز برای یک شترمرغ نر و دو ماده حدود 30 در 50 متر یعنی 1500 متر مربع می باشد. اگرچه طی سالهای اخیر این میزان کاهش یافته و در بعضی از مزارع پرورش شترمرغ نصف این مساحت بدون ایجاد مشکل خاصی در گله استفاده شده است.

جوجه شترمرغ در 4 هفته اول پرورش به مساحت خیلی کمی نیاز دارد که این میزان حدوداً 20 متر مربع به ازاء هر 20 جوجه می باشد. همزمان با افزایش سن، رشد جوجه شترمرغ افزایش یافته و بنابراین به مساحت بیشتری نیاز دارند. شترمرغ ها در سن 12 ماهگی بالغ شده و در این سن به ازاء هر 50 شترمرغ 1000 متر مربع فضا در نظر گرفته می شود. در آفریقای جنوبی، فضای مورد نیاز برای رشد شترمرغ بسیار بیشتر بوده بطوریکه برای هر 100 جوجه شترمرغ مساحت 6000 تا 9000 متر مربع فضا در نظر گرفته می شود.

برای شترمرغ ها باید مقداری فضای مسقف بعنوان سایه بان در نظر گرفته شود تا در صورتی که پرنده احساس کرد باید در سایه قرار گیرد بتواند به قسمت های دارای سقف برود. همچنین در صورتی که بخواهید در مزرعه شترمرغ خود اقدام به جوجه کشی نمایید، لازم است که یک اتاق برای انکوباتور، یک اتاق برای هچری و یک محوطه برای تمیز و ذخیره کردن تخم شترمرغ قبل از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی لحاظ شود.

کارگر مورد نیاز برای پرورش شترمرغ:

شترمرغ بالغ روزانه باید 2 بار تغذیه شود، یکبار در صبح و یکبار اواخر بعد از ظهر. جوجه شترمرغ ها باید روزانه حداقل 5 بار مورد بررسی قرار بگیرند. همچنین انکوباتور باید روزانه و یا هفتگی مورد بررسی قرار بگیرد که این موارد نیازمند کارگر می باشند. یکی دیگر از وظایف کارگرها، تمیز کردن پن های جوجه ها برای جلوگیری از خوردن مدفوع توسط جوجه شترمرغ ها می باشد. علاوه بر این قرار دادن تخم شترمرغ درون انکوباتور و تمیز کردن هچر از فعالیت های زمان بر می باشد.

آب مورد نیاز شترمرغ:

لازم است که شترمرغ بصورت شبانه روز به آب دسترسی داشته باشد. تأمین آب با کیفیت و دمای مناسب برای شترمرغ از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که در آب و هوای سرد هستید، ممکن است نیاز به نصب آب گرم کن برای رساندن دمای آب به درجه حرارت حدود 20 درجه سانتی گراد باشد. از آنجایی که منقار شترمرغ می تواند مقداری دان را وارد آب نماید، لازم است جهت جلوگیری از آلوده شدن آب بطور مرتب آبخوری ها تمیز شوند. از آنجایی که مصرف آب بر مصرف ماده خشک تأثیر گذار است، لازم است که پرندگان بصورت مداوم به آب آشامیدنی دسترسی داشته باشند. آب خیلی سرد و خیلی گرم باعث کاهش مصرف آب شترمرغ شده و در نتیجه مصرف دان را کاهش می دهد.

مجوزهای لازم برای پرورش شترمرغ:

قبل از اقدام به احداث واحد پرورش شترمرغ لازم است که از اداره جهاد کشاورزی و دامپزشکی منطقه خود مجوزهای لازم را اخذ نمایید. در بعضی از کشورها نظیر آلمان لازم است که افراد قبل از دریافت مجوز در دوره های آموزشی پرورش شترمرغ شرکت کنند.

شترمرغ مولد:

بعضی پرورش دهندگان تنها شترمرغ مولد داشته و اقدام به فروش تخم نطفه دار شترمرغ می نمایند اما در صورتی که بخواهید جوجه کشی شترمرغ را نیز در مزرعه خود انجام دهید لازم است تجهیزات و فضای اضافی برای این کار در نظر گرفته شود. همچنین در بعضی مزارع ممکن است تجهیزات لازم برای جوجه کشی وجود داشته باشد و تخم نطفه دار شترمرغ از خارج مزرعه خریداری شود.

امکانات مورد نیاز برای جوجه کشی شترمرغ:

ممکن است تصمیم داشته باشید که فقط تجهیزات جوجه کشی داشته باشید. در این صورت می توانید تخم شترمرغ سایر مزارع را در دستگاه جوجه کشی قرار دهید و هزینه آن را دریافت کنید و یا تخم نطفه دار شترمرغ را خریداری کرده و جوجه یکروزه را به فروش برسانید. قبل از خرید دستگاه جوجه کشی باید بررسی کنید که بازار خرید جوجه یکروزه شترمرغ و یا متقاضی برای قرار دادن تخم شترمرغ آنها در دستگاه جوجه کشی وجود داشته باشد. پیشنهاد می شود قبل از ایجاد یک مزرعه کامل شترمرغ، اقدام به خرید جوجه یکروزه نموده و آنها را تا رسیدن به سن کشتار پرورش دهید. در این صورت میزان سرمایه اولیه بسیار کمتری مورد نیاز بوده و می توانید میزان سود پرورش شترمرغ را تخمین زده و بعد از آن اقدام به پرورش در مقیاس بزرگتر نمایید. می توانید تعدادی از شترمرغ های خود را برای رسیدن به سن بلوغ و تخمگذاری نگهداری نمایید. به یاد داشته باشید در صورتی که قصد شروع کار با شترمرغ مولد را داشته باشید، هیچکس بهترین شترمرغ های مولد خود را به فروش نمی رساند. 

چگونه و چه خوراکی باید به شترمرغ داده شود؟

هزینه خوراک حداقل 70 درصد هزینه های پرورش شترمرغ را شامل می شود، بنابراین داشتن اطلاعات پایه در خصوص تغذیه شترمرغ امری ضروری می باشد. قیمت تمام شده دان شترمرغ مهم نیست، چیزی که اهیمت دارد این است که تفاوت بین درآمد فروش شترمرغ و هزینه های آن برای رسیدن به وزن کشتار چقدر است. محاسبه هزینه تخم شترمرغ، جوجه و هزینه پرورش شترمرغ همگی اهمیت بالایی دارند. بسیاری از افراد تصور می کنند که دان ارزان تر برای آنها اقتصادی تر است در صورتی که یک خوراک بهتر می تواند از طریق افزایش رشد، بهبود ضریب تبدیل غذایی، افزایش باروری گله های مولد و افزایش نرخ جوجه درآوری و همچنین کاهش تلفات جوجه ها باعث افزایش سوددهی گله شود.

جیره شترمرغ باید دارای موارد زیر باشد:

علوفه نظیر یونجه برای تأمین فیبر با کیفیت.

دانه ها نظیر ذرت و جو برای تأمین انرژی.

اجزاء پروتئینی مانند کنجاله سویا.

مکمل ویژه شترمرغ برای تأمین ویتامین ها و مواد معدنی ضروری.

افزودنی ها مانند اسیدهای آمینه، مخمر، پری بیوتیک، آنزیم ها و ...

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.